Muzeul Județean Teohari Antonescu Giurgiu

Pictorul Dimitrie Vârbănescu, omagiat la Muzeu

Pictorul suprarealist român Dimitrie Vârbănescu (1908, Giurgiu-1963, Paris) a fost omagiat miercuri, 25 octombrie, la Muzeul județean „Teohari Antonescu”, prin vernisarea unei expoziții ocazionate de atribuirea titlului ”Cetățean onoare post-mortem al municipiului Giurgiu” de către Consiliul local, în urma unei ședințe publice desfășurată în luna septembrie 2023.

Expoziția a cuprins creații artistice originale și publicații din colecțiile Muzeului, parte a fondului special achiziționat de instituție în anul 2009, cu sprijinul Primăriei municipiului Giurgiu.

În discursul de prezentare, muzeograful Emil Păunescu a adus în atenție informații cu valoare memorială despre tânărul Dimitrie Vârbănescu și familia acestuia, cu referiri la perioada petrecută în Giurgiu de către viitorul pictor.

Noaptea Muzeelor

Recurs la Memorie