Expoziția de grafică ”Doar oameni”

Muzeul Judetean ”Teohari Antonescu” a vernisat astazi, 27 iunie 2024, ora 11:00, expozitia de grafica ”Doar oameni”, autor Ion Fuscel. In deschiderea evenimentului au luat cuvantul directorul adjunct al institutiei, dl. Ionut Gheorghe si autorul expozitiei, dl Ion Fuscel. Printre participantii la vernisajul expozitiei s-au numarat dna. Carmen Petanca, directorul Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Giurgiu si dna. Cristina Olteanu, sef birou al Arhivelor Nationale Giurgiu.
Expoziția ”Podul Dunării-70 de ani de istorie comună”

Muzeul Judetean ”Teohari Antonescu” Giurgiu, impreuna cu Muzeul Regional de Istorie din Ruse, verniseaza expozitia ”Podul Dunarii-70 de ani de istorie comuna”. Podul ”Prieteniei ” Giurgiu-Ruse reprezinta o legatura durabila intre romani si bulgari, ce merita continuata la nivel national, institutional si uman. Va asteptam sa participati la evenimente in Ruse, in data de 19.06.2024, ora 10:00, la sediul Muzeului Regional Ruse si in Giurgiu, in data de 20.06.2024, ora 10:00, la sediul Muzeului Judetean Giurgiu.
Conferință de presă cu ocazia desfășurării, în data de 18 mai, a Evenimentului Cultural Internațional „Noaptea Muzeelor”, editia a XX-a

Muzeul judetean „Teohari Antonescu” a organizat astazi, 16 mai, o conferinta de presa cu ocazia desfasurarii, in data de 18 mai, a evenimentului cultural international „Noaptea Muzeelor”, editia a XX-a. Evenimentul „Noaptea Muzeelor” se va desfasura in data de 18 mai intre ora 18 00 si ora 24 00, la sediul central al institutiei din str. C.D. Gherea, nr. 3. Vor putea fi vizitate gratuit expozitia permanenta a muzeului si expozitia temporara „150 de ani de fotografie in Romania” – Istoria fotografiei in 500 de aparate si 1000 de imagini istorice (colectia familiei Dumitru).
Lansarea volumului ”Recurs la memorie (III), Altădată la Giurgiu, oameni și destine (vol. II)”

Astazi, 12 aprilie 2024, la sediul central al Muzeului Judetean ”Teohari Antonescu” a avut loc lansarea volumului ”Recurs la memorie (III), Altădată la Giurgiu, oameni și destine (vol. II)” a autorului Petre Călinescu. Evenimentul cultural a fost organizat in colaborare cu Primaria Giurgiu. Au luat cuvantul primarul Municipiului Giurgiu, dl. Adrian Anghelescu, viceprimarul Municipiului Giurgiu, dl. Ionel Muscalu, dl. Teodor Cristian Calinescu si fostul director al muzeului, dl. Emil Paunescu.
Expoziția ”Nostalgii”

Astazi,11 aprilie 2024, la Muzeul Judetean ”Teohari Antonescu” a fost vernisata expozitia ”Nostalgii” a doamnei Rodica Florea. Aceasta a fost organizata in colaborare cu Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Giurgiu. Doamna Rodica Florea a expus de-a lungul timpului in Italia, Canada si a avut numeroase expozitii colective in Romania. O expozitie personala denumita ”Visuri colorate” a fost organizata la Bucuresti Casa de cultura ”Friedrich Schiller. Expozitia va putea fi vizitata pana la inceputul lunii mai la sediul central al muzeului.
Expoziția ” Sfinți din valea râului Rusenski Lom-ocrotitori ai celor două popoare ortodoxe”

Astazi, 29 februarie 2024, Muzeul Judedetean ”Teohari Antonescu” in colaborare cu Muzeul Regional de Istorie din Ruse a vernisat expozitia ” Sfinti din valea raului Rusenski Lom-ocrotitori ai celor doua popoare ortodoxe”. La verisaj au participat personalitati din Giurgiu si Ruse printre care si reprezentanti ai muzeului din Ruse, director adjunct, dna. Reneta Roscheva, directorul Asociatiei ”Euroregiunea Danubius”, dna. Lili Ganceva, managerul Centrului Judetean pentru Conservare si Promovare a Culturii Traditionale Giurgiu, dna. Carmen Petanca si managerul Muzeul Judedetean ”Teohari Antonescu”, dl. Gabriel Dumitru.
Lansarea volumelor „Giurgiu de la cetate la oraș (1830- 1860)” și „Istoria feribotului Giurgiu- Ruse (1941- 1954)”

Muzeul Județean „Teohari Antonescu Giurgiu” a organizat joi, 22 februarie, lansarea volumelor „Giurgiu de la cetate la oraș (1830- 1860)”- autor Bogdan Mateescu, cercetător la Institutul de Istorie „Nicolae Iorga” și „Istoria feribotului Giurgiu- Ruse (1941- 1954)”- autor Florentin Breazu, muzeograf la Muzeul giurgiuvean. Evenimentul a avut loc la Casa Corpului Didactic, fiind organizat în colaborare cu Inspectoratul școlar al Județului Giurgiu. Alături de autori au participat colegi din cadrul Muzeului, cadre didactice din aria curriculară „Om și societate”, elevi membri ai cercurilor de istorie, alți invitați.
Conferință de presă pentru prezentarea ultimelor numere a Revistei ”Clio”

Muzeul Judetean ”Teohari Antonescu” Giurgiu a organizat, cu ocazia Zilei Culturii Nationale, o conferinta de presa in care managerul muzeului, dl Gabriel Dumitru, a prezentat ultimele numere din 2023 ale revistei ”Clio”. De asemenea, muzeul a organizat in colaborare cu Liceul Teoretic ”Nicolae Cartojan”, reprezentat de catre dl profesor Iulian Stocheci si de elevi din clasa a IX-a, o prezentare a Revolutiei de la 1989 si vizionarea unui film despre revolutia ce a avut loc la Giurgiu in 1989.
Expoziția de pictură ”Călător prin lumea culorilor”

Muzeul Judetean ”Teohari Antonescu” Giurgiu in colaboare cu Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Giurgiu a vernisat astazi, 9 februarie 2024, expozitia de pictură ”Calator prin lumea culorilor” a doamnei Eugenia Taga. In deschiderea evenimentului au luat cuvantul dl. Ionut Gheorghe, directorul adjunct al Muzeului Judetean ”Teohari Antonescu”, dna. Carmen Petanca, directorul Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Giurgiu, dna. Petra Serbanescu profesor, artist plastic, si autoarea expozitiei dna. Eugenia Taga. La eveniment au participat personalitati ale vietii culturale giurgiuvene si numerosi invitati, care au admirat lucrarile de pe simeze.
Recitalul ”Nostalgii de iarnă”

Astazi, 20 decembrie 2024, la sediul central al muzelui judetean ”Teohari Antonescu” a avut loc recitalul ”Nostalgii de iarna” al domnului Costel Chiosea. Printre numerosii invitati s-au numarat , fostul presedinte al Consiliului Judetean Giurgiu, dl. Dumitru Beianu, primarul orasului Giurgiu, dl. Adrian Anghelescu si viceprimarul orasului Giurgiu, dl. Ionel Muscalu. Muzeul Judetean ”Teohari Antonescu” va ureaza Sarbatori Fericite si un An Nou cu multa sanatate si multe realizari!