Muzeul Județean Teohari Antonescu Giurgiu

”Fals tratat de muzeologie”

Lansarea cărții ”Fals tratat de muzeologie” a fost o premieră pentru muzeografia românescă, onorată de directorul general al Muzeului Național de Istorie a României, dr. Ernest Oberländer-Târnoveanu. L-au susținut pe autor cu discursuri pertinente prof. univ. dr. Constantin Stoenescu de la Facultatea de Filosofie a Universității București, prof. dr. Nicolae Scurtu (cunoscut istoric literar și colecționar), Vasile Grigore (președintele Asociației de Cultură și Tradiție Istorică Bolintineanu și al Editurii ”Sud”). Au mai luat cuvântul doamnele Lili Ganceva (director executiv al Asociației Euroregiunea ”Danubius”) și Florentina Nițu (decan al Facultatea de Istorie a Universității București), precum și scriitorul Nicolae Țone (directorul Editurii Vinea). În public au fost prezenți și reprezentanții unor instituții centrale: Ministerul Culturii, Arhivele Naționale, Muzeul Țăranului Român etc. Susținătorii giurgiuveni (de la Muzeu, Bibliotecă și Arhive), unii deplasați prin bunăvoința Primăriei și a Consiliului județean, au asistat la un succes de prestigiu al concetățeanului Emil Păunescu.

„Scriitori giurgiuveni”

Încă un eveniment, astăzi, în cadrul „Zilelor Muzeului Giurgiuvean”. Vernisajul expozițiilor dedicate lui Nichifor Crainic și lui Tudor Vianu, expoziții din ciclul „Scriitori giurgiuveni”, pentru Tudor Vianu fiind vorba despre o expoziție „semnal”, în pregătirea unei expoziții mai complexe ce va avea loc la începutul lunii decembrie. Aceasta având în vedere faptul că în decembrie (mai exact, pe 27) se vor împlini 125 de ani de la nașterea sa.

Atelier cu ocazia sărbătorilor pascale

Ca o marcă a Sărbătorii Pascale și totodată în cadrul programului „Săptămâna Verde”, elevii claselor a V-a C și a VI-a A ai Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu”, prof. Simona Olteanu și Mitrofan Jenica, au fost prezenți la muzeu, astăzi, 24 aprilie 2024, fiind realizat un atelier de educație muzeală. Sub îndrumarea muzeografului secției de Etnografie Alexandra Cristică, aceștia au încondeiat ouă cu motive specifice zonei Vlașca, aflând despre semnificația acestora alături de alte tradiții ale zonei la această sărbătoare.

Atelierul „Tradiții și obiceiuri de Paște la români”

Programul educativ „Muzeul vine la tine” continuă și în anul 2024. Astfel, marți, 16 aprilie 2024, elevii claselor I-IV și clasa pregătitoare de la Școala Gimnazială nr. 2 Remuș au participat la atelierul „Tradiții și obiceiuri de Paște la români”. Activitatea s-a desfășurat sub îndrumarea muzeografului Iulia Răbîncă și a profesorului Marilena Moise. Mulțumim tuturor pentru participare.

Atelier cu ocazia Mărțișorului

Elevii clasei a IV-a F ai Școlii Gimnaziale nr. 8 “Marin Voiculescu” au fost astăzi oaspeții muzeului. S-a realizat un atelier de educație muzeală cu ocazia Zilei Mărțișorului sub îndrumarea muzeografului Alexandra Cristică și învățătoarei Evelina Brabete, în cadrul căruia elevii au aflat despre semnificația acestei tradiții și au realizat mărțișoare.